Всичко, което трябва да знаете за Процедурата с масла за коса (FAQ)

Процедурата с масла за коса е широко разпространен метод, целящ да се грижи за косата. Все повече и повече хора заявяват своята готовност да преминат към този тип процедури, докато другите казват, че вече са правили подобен тип процедури. И заедно с нарастващата популярност на процедурите с масла за коса, възникват множество въпроси. Най-често срещаните запитвания по целия свят са свързани с начина на приложение и вида на използваното масло.

Статията съдържа кратки отговори за изясняване на най-често срещаните съмнения.

Процедура с масла за коса. От къде да започна?

Първата стъпка, която трябва да се направи, преди да се нанесе масло върху косата, е да се определи нейното състояние. Това ще позволи да се подбере подходящото масло за ежедневна грижа за косата. След като това бъде направено, се препоръчва закупуване на маслото и изучаване на техниките за нанасяне. Преди първата сесия си струва да проведете тест за алергия, за да елиминирате всички нежелани реакции, които могат да се проявяват върху кожата Ви.

Какви масла са подходящи за моята коса?

Правилото е просто. Растителните масла са богати на полиненаситени мастни киселини, които са подходящи за коса с голяма порьозност (увредена коса). За коса с малка порьозност (здрава и бляскава) се препоръчват наситени мастни киселини, а мононаситените мастни киселини са идеални за коса със средна порьозност (леко увредена или къдрава коса). Всичко, което трябва да направите е да определите нивото на порьозност на косата, за да изберете подходящото масло. Разбира се, в повечето случаи действието на маслото може да бъде оценено в края на процедурата.

От къде да си купя масла за коса?

Най-популярните растителни масла, които могат да се използват за процедура с масла за коса, могат да бъдат намерени в обикновен магазин за продажба на хранителни масла (слънчогледово, зехтин, рапично масло, ленено масло, кокосово масло или масло от гроздови семки). Някои от чистите масла, като рициновото или аграновото масло, могат да бъдат закупени и от аптеката. Когато става дума за аптеки, в повечето случаи те предлагат козметика на базата на смеси от растителни масла. Несъмненият победител обаче е Интернет, където могат да се намерят всички масла, произведени в целия свят. Също така се препоръчва да преглеждате официалните уеб страници на дистрибутора, да посещавате Интернет аптеки или търгове, за да намерите маслата, които търсите.

Какво количество масло трябва да се нанася върху косата?

Няма ограничения, свързани с количеството на маслото приложено върху косата, като цяло не е необходимо да се нанасят големи количества. В зависимост от консистенцията на продукта, трябва да са достатъчни няколко капки или две лъжички (моля, обърнете внимание, че не бива да надвишавате четири лъжици дневно). Важно е да нанесете върху косата такова количество масло, което да абсорбира лесно и да не утежни косата. Нещо повече, ако се нанася в големи количества, може да стане трудно премахването на продукта, след като приключите с процедурата.

Необходимо ли е маслото да се нанася само върху скалпа ил трябва да се прилага и върху косата?

Нанасянето на масло зависи от вида продукт, който ще използваме. За да стане ясно, препоръчва се в скалпа да се втриват само тежки и смесени масла, докато върху цялата дължина на косата е по-добре да се нанасят по-леки масла. Въпреки че нанасянето на масла е почти еднакво при всеки продукт, препоръчително е да погледнете листовката или да посетите уеб страницата на производителя, за да потърсите упътването за употреба.

Как да изпълнавам процедура с масла?

Процедурата с масла за коса е метод за грижа за косата, който може да се извърши по много начини. Растителните масла могат да се нанесат върху суха, влажна или мокра коса. Когато става дума за самата процедура, тя може да бъде извършена преди или точно след измиване. По принцип маслата могат да се използват и като фиксиращи за прическа. Има много начини за нанасяне върху косата. Опитайте някои от тях, за да намерите най-удобния за Вас.

Колко дълго трябва да преседява маслото върху косата?

Естествените растителни масла се считат за напълно безопасни за човешкия организъм, поради което няма ограничения във времето, свързано с оставянето на продукта върху косата. Както бе споменато по-горе, косата може да се третира с масло непосредствено преди измиване. Въпреки това, колкото по-дълго се държи едно масло върху косата, толкова повече време имат подхранващите вещества да проникнат дълбоко в структурата на косъма. Някои масла могат да бъдат оставени дори за цяла нощ.

Как да определя дали процедурите с масло за коса са ефективни?

Всъщност е много просто. Ако косата Ви става видимо по-гладка, по-здрава и изглежда по-добре, отколкото преди процедурата, то това е знак, че тази процедура действа. Като цяло се предполага, че резултатите ще бъдат забележими след седмица на редовно приложение на маслата, но всичко зависи от индивидуалните предразположения на косата.

Какви са методите за процедури с масла за коса?

Има три основни метода за процедури с масла за коса, които могат да се комбинират по желание. Например, можете да нанесете масло върху суха коса, в повечето случаи преди измиване. Естествено, също е възможно маслото да се нанесе върху изсушена коса, например, веднага след стилизиране, за да се добави блясък и да се улесни разресването. Вторият метод за третиране на косата с масло е нанасянето на продукта върху мокра коса. В този случай косата може да бъде мокра непосредствено преди процедурата (само за да се нанесе маслото), тъй като можете да приложите продукта след измиване (не забравяйте първо да подсушите излишната вода). Има още един метод, а именно поставянето на косата в купа, съдържаща смес от вода и масло. Нещо повече, маслата могат да се добавят към други продукти за грижа. Също така се препоръчва използването на естествени масла като основа за домашно приготвени продукти за грижа за косата.

Кои са най-популярните масла за коса?

Определено аргановото масло, луксозно вещество с регенериращо действие, е веществото, което управлява козметичния свят. Други популярни продукти са кокосовото масло и ориенталските масла от Индия. Други масла, които също се използват от много жени, са маслото от макадамия, бадемовото масло, слънчогледовото масло, маслото от гроздови семки, рициновото масло, сусамовото масло и лененото масло. Но това е само малка част от всички налични масла.

Може ли процедурите с масла за коса са увредят косата?

Определено не. Процедурата с масла за коса е напълно естествен метод за грижа за косата. Маслата за коса са напълно безопасни. Най-лошият сценарии би се развил, ако не могат да окажат въздействие, защото не са подходящи. Със сигурност няма да влошат състоянието на косата драстично, дори ако се прилагат в по-големи количества.

Какъв е ефектът, ако се прилагат масла, които не се съчетават?

Подходящото маслото спрямо типа коса е от решаващо значение, тъй като определя ефективността на процедурата. Добре подбраното масло ще изпълни своята мисия, ще подобри състоянието на косата и ще елиминира всички проблеми с кичурите. От друга страна, неподходящото масло може да стане по-силно, например косата да се накъдри, да я направи матова, да я утежни или да попречи на разресването. Добрата новина е, че това състояние не е постоянно.

Как да определя типа на косата си?

Косата има различни степени на порьозност. Най-лесният начин да разберете какъв тип порьозност има Вашата коса е да проведете тест с чаша вода. Очевидно, срещата с трихилози (лекар-специалист по косите) е по-надежден метод. Както и да е, ако се върнем на теста – издърпайте един кичур от косата и го потопете в чаша с вода. Косата, която потъва бързо, е увредена и е неовлажнена. Ако косата остане на повърхността на водата, значи е по-здрава и се нуждае от защита срещу допълнителни увреждания.

Защо кокосовото масло не е подходящо за процедури върху увредена коса?

Повечето хора са неправилно убедени, че кокосовото масло е лекарство за увредената коса. В Интернет има много статии за овлажняващото и регенериращото действие на маслото. Истината е, че кокосовото масло овлажнява, но само косвено; на практика възпрепятства загубата на вода. Поради голямото предимство на наситените мастни киселини, кокосовото масло действа най-добре при коса с малка порьозност (здрава коса).

Кой метод е най-ефективен?

Всички методи са ефективни. Разбира се, най-интензивно действие се осигурява от процедурата с овлажняващи масла през нощта. От друга страна, най-равномерното разпределение на маслото се гарантира от поставянето на косата в купа пълна със смес от вода и масло.

Какво представлява порьозността на косата?

Порьозността на косата е степен, при която „обвивката“ защитаваща косата е увредена. Външната част на косата е изградена от няколко припокриващи се слоя кутикули. Когато тез кутикули са широко отворени, това означава, че порьозността на косъма е голяма. На практика тази коса е груба, твърда и слабо защитена.

Какъв тип порьозност има моята коса?

Има три типа порьозност: малка, средна и голяма. Косата с малка порьозност е права, трудна за стилизиране, гладка и се счита за здрава. Косата с голяма порьозност е много увредена, дехидратирана, с цъфтящи краища, чуплива, матова, груба, твърда и без блясък. Косата със средна порьозност се категоризира някъде по средата, но състоянието й може да се влоши.

Каква е връзката между маслата и порьозността на косата?

Маслата с различни мастни киселини са подходящи за различните типове коса. За да стане ясно, ако имате коса с малка порьозност трябва да използвате само козметични масла, за да получат положителни резултати от процедурата. Козметичните масла имат най-голямо количество наситени мастни киселини. Когато става въпрос за коса със средна порьозност – този тип коса се повлиява най-добре от процедура с мононенаситени мастни киселини, а косите с голяма порьозност трябва да бъдат обогатени с полиненаситени мастни киселини. Ето защо определянето на порьозността на косата е от решаващо значение за процедурата с масла за коса.

Каква е сумата за масла за косата?

Може да звучи очевидно, но цената на маслото за коса зависи от маслото, което искаме да купим. За да стане ясно, маслата, които са извлечени от обикновени растения и производството им не отнема много време са по-евтини. Екзотичните масла, като масло от арган, марула или макадамия, струват повече. Най-скъпото масло в света се извлича от Дамаската роза (Rosa х дам damascena).

Как действат маслата за коса?

Свойствата на маслата за коса могат да бъдат изненадващи. Естествените масла, особено онези, които са студено пресовани и не са рафинирани, работят по сложен начин. Те овлажняват, подхранват, подсилват, регенерират, осигуряват блясък, изглаждат и подпомагат решението на проблемите с косата. Сред тях можем да открием стимулиращи растежа на косата масла, както и масла, които са в състояние да премахнат пърхота, да ограничат образуването на себум, да предпазят косата от висока температура, да действат като UV филтър, и много други.

Могат ли маслата за коса да ускорят растежа?

Всъщност да, могат. Благодарение на редовното приложение на естествени масла върху скалпа, и когато се комбинират с масажиране, те могат значително да ускорят растежа на косата, както и да активират космените луковици. В резултат на процедурата ще започне да расте бебешка коса. Най-популярните масла с действие подсилващо растежа на косата са рициновото масло, маслото от амла и маслото от брахми.

Мога ли да правя процедури с масла за коса, ако имам пърхот?

Процедурата с масла за коса е желателно да противодейства на всички проблеми на скалпа, включително пърхота. Ако е избрано подходящо масло (масло от сибирски бор), то може да регулира дейността на мастните жлези чрез ограничаване на прекомерното образуване на себум, може да действа противогъбично и антибактериално, което в значителна степен допринася за елиминиране на проблема с пърхота.

Има ли някакви противопоказания срещу процедурите с масла за коса?

Единствените противопоказания са стриктно свързани с алергията към конкретно растение. За пояснение, ако човек е алергичен към ядки не се препоръчва да се нанасят масла от лешници или орехи. Освен това, няма други случаи, когато маслата не могат да бъдат използвани. В действителност, естествените масла се препоръчват за процедури върху деликатната кожа на новородените.

Може ли жените да прилагат масла за коса по време на бременност?

Да, бременните и кърмещите жени могат да използват естествени масла. Дори се препоръчва да заменят обикновената козметика, съдържаща изкуствени консерванти и вещества, с естествени масла. Някои от естествените масла могат да възпрепятстват появата на стрии и обезцветяване на кожата.

Вярно ли е, че маслата ускоряват изсушаването на косата?

Маслата могат да намалят времето за изсъхване на косата, тъй като мазнините не инокулират с водата. Когато маслото се абсорбира в косата, тя изтласква водата, която е натрупана в кичурите. Това е и причината косата, която е преминала през процедура с масла, да изсъхва по-бързо, а топлината от сешоара да подсили абсорбцията на маслото. По този начин може да се съкрати времето за сушене на косата дори до 50%.

Защо маслата за коса са по-добри от балсамите за коса?

Ефективните заместители на балсамите за коса и маските за коса са естествените масла. Те не действат само повърхностно, а са в състояние да регенерират и укрепвят косата отвътре. Нещо повече, тяхното действие е по-интензивно и благодарение на редовната употреба, могат да подобрят състоянието на косата. Освен това, естествените масла са много по-безопасни и подобряват структурата на косата.

Маслата съдържат ли силикони, парабени и алкохоли?

Ако говорим за чисти, естествени масла, тогава не, те не съдържат нито едно от горепосочените. Естествените масла са напълно безвредни. Вместо това те съдържат много витамини, минерали, мастни киселини, фитостероли и понякога дори сквален, както и други вещества. Силикони, парабени или алкохоли могат да присъстват в маслените смеси, произведени от различни марки, поради което си заслужава да се провери списъкът на съставките преди да се купи конкретен продукт за коса.

Може ли маслото за коса да балансира нивото на pH на кожата?

Повечето естествени масла за коса са сходни по състав със структурата на човешката кожа. Поради тази причина те се справят идеално с това да проникват в косата, като могат да възстановят естествената хидролипидна бариера на кожата, да регулират нивото на образуване на себум, както и да повлияят положително на степента на рН на кожата ни.